Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Azize Cecillia

Altar'ın sol tarafında bulunan St. Cecilia'nın tasvir edildiği resim Giuseppe Cartapin tarafından 1867'de P. Antonio Liverotti'ye ithafen yapılmıştır. 192x264 ölçülerindeki resmin orijinali Bologna'daki San Giovanni Kilisesi'nde bulunmaktadır. Bolognalı Elena Duglioli tarafından 1514 yılında Italyan ressam Raffaello'ya atlar resmi olarak yaptırılmıştır.

St. Cecilia 3. yüzyılda Roma'da yaşamış bir azizedir. Valerian adlı bir gençle evlendirildiğinde, çula sarınıp oruç tutarak dua etmeye başladı.
Melekleri ve azizleri bekaretini korumaları için yardıma çağırıyordu. Kimseye söylemeyeceğine dair söz verirse, kocasına sırrını açıklayacağını söyledi. Valerian'ın yemin etmesi üzerine "Beni koruyan ve bana dokunmak isteyen herkesi benden uzak tutmak için bekleyen bir melek var" diyerek sırını açıkladı. Valerian meleği göremediğini söylediğinde, O'na ancak tek Tanrı'ya inanıp vaftiz olursa meleği görebileceğini söyledi ve O'ndan Papa Urban'a gidip vaftiz olmasını istedi. Valerian vaftiz olup evine döndüğünde, Cecilia'yı odasında dua ederken gördü. Alevden kanatları olan bir melek elinde biri güllerden, diğeri zambaklardan yapılmış iki taç olduğu halde Cecilia'yı koruyordu.

Valerian'dan başka 400 kişi daha Mesih Isa'nın ölümünü ve dirilişini ilan eden Cecilia aracılığı ile vaftiz oldu. Cecilia o dönemde çoğu hıristiyanın karşışatığı sonla, Romalılar tarafından şehit edilerek Tanrı'ya kavuştu. St. Cecilia Müziğin Azizesi olarak adlandırılır. Çünkü evlendiği gün cennetteki meleklerin müziğini duyduğunu söylemişti.

Altarın sol tarafında bulunan bu resimde St. Cecilia'nın ayakları dibindeki kırık ve işe yaramaz halde bulunan müzik aletleri, ilahi armoni ile karşılaştırıldığında, dünyevi müziğin ne kadar kısıtlı olduğunu bize göstermek istiyor. Resimde, St. Cecilia'yı çevreleyen dört aziz var. Sol başta güçlü, yiğit bir erkek olan Aziz Pavlus, yerdeki kırık dökük müzik aletlerine bakarken, resmin sağ tarafında Azize Mecdeli Meryem görülüyor. Doğrudan, resmi izleyenlerin yüzüne bakan Mecdeli Meryem, sadelik içinde hizmet etmek için bekliyormuş gibi resmedilmiş. Sol arka tarafta ayaklarının dibindeki kartaldan Incilci Aziz Yuhanna olduğunu anladığımız kişi ile sağ arkadaki Aziz Augustinus sanki fısıldaşarak resme bir hareket katıyorlar. Sol taraftaki iki aziz, Tanrı'yı saf bir istekle aramanın simgesi iken, sağ tarafta Aziz Augustinus ve Azize Mecdelli Meryem, günah dolu bir geçmişten sonra Tanrı'nın sonsuz bağışlayıcılığında kurtuluşa erişen kimseler olarak ümidimizi pekiştiriyorlar. Son olarak bu resim hakkında sanat tarihçisi Anna Maria Brizo diyor ki: "Büyük ressam Raffaello resimde Azize Cecilia ile birlikte dört azizi ve melekleri resmederek bizlere beşeri varlıkların yaşamış olduğu mistik deneyimlerin Tanrı'nın varlığını anlaşılır hale getirdiği mesajını veriyor."

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.