Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

AZİZ ANTUAN'A DUA

Episkoposluk arması
Havarisel Temsilci

Bu dua 13 Haziran 1940'da İstanbul'un olası hava saldırılarından ve savaşın zararlarından korunması için S. E. Monsenyör A. G. Roncalli tarafından Aziz Antuan Bayramı'nda prosesyondan sonra İtalyanca ve Fransızca yapılan ayinde okunmuştur.
Daktilo ile yazılmış olan orijinal metin Sent Antuan Manastırı'nın arşivlerinde saklanmaktadır.

Ey Mesih İsa! Canların kurtarıcısı, ulusların kurtarıcısı, tüm ulusların kurtarıcısı, dünyanın kurtarıcısı; Sen, Batı'da ortaya çıkan ve tüm insanları, devletleri, aileleri bölmek ve yok etmek üzere olan tehlikeyi görüyorsun.

Ey Mesih İsa, bu korkunç olayları önlemek için kudretli elini uzat. Herkesin iyiliği ve maddi refahı için karşılıklı yardımlaşma, insan hakları ve sosyal adalet için gerçek bir kardeşlik sevgisi içinde saygın bir yaşam sürmek için İncil'in öğretisinden esinlenmek üzere kalpleri aç.

Bizlere barış bağışla. Adil bir barış! Sürekli bir barış bağışla. Kutsal Kilise için, İncil için ve senin için; herkesi ve her şeyi içine alan dünyanın bize veremeyeceği gerçek barışı bize bağışla.

Pek çoğumuzun tabiyetini taşıdığı, acılarına ortak olduğumuz kardeş ülkeler bugün resmen birbirlerine düşman durumdalar.
Sevgi birliği nedeniyle bizi ilgilendiren bu durum için kaygı içindeyiz. Ey Rab, sana bizi kötülüklerden ve yaklaşmakta olan savaşın tehlikelerinden koruman için yalvarmamıza izin ver. Batı'dan Doğu'ya doğru gelmekte olan bu savaşın tehlikeleri, canlarımızı, ailelerimizi, mallarımızı ve senin ilahi takdirin sayesinde yaşamakta olduğumuz bu ülkeyi tehdit ediyor. Bizleri bu tehlikeden koruman için sana yalvarıyoruz. Bizim için iyi olan her şeyi göklerin altında eşit ve kardeşçe yaşadığımız; farklı gelenek- görenek, farklı etnik köken, farklı sosyal statü ve farklı dinî inanışa sahip olanlar içinde saf ve temiz bir kalple istiyoruz.

Rabbimiz Mesih İsa, bize merhamet et. Senin için değerli ve soylu olan, senin adına güvenen bu kenti koru.

Ey Rab, Kutsal Kilisen olarak sana sesimizi yükseltiyoruz. Bizi felaketten, kıtlıktan ve hastalıktan kurtar Ey Rab.

Ey Rab, yakınımızdaki savaştan bizi kurtar. Ab imminentibus periculus libera nos, Domine. Sana, lütufların ve iyiliklerinle kendi hizmetine seçmiş olduğunu gösterdiğin saygıdeğer hizmetkarın Padovalı Aziz Antuan'ın bayramında, O'nun yakarmalarına alçakgönüllü seslenişimizle katılarak birlik içinde sunduğumuz dualarımızı sana getirmesine izin ver.

Ey Rab İsa, Bir sunu ile birlikte yapılan duaların daha makbul olduğu düşüncesi ile Aziz Antuan'ın ellerinden sana sunacağımız bu armağana lütufla bak.

Her şeyden önce günahtan uzak duran, sevgiye adanmış olarak omuzlarımıza yüklenmiş olan haçlara iyilik ve sabırla katlanırken sıkıntıda olanlara huzur vermek üzere içsel ve yenilenmiş bir Hıristiyan yaşamı sürmek üzere söz veriyoruz. Bu sununun yanı sıra görkemli ve umumi adağımızı da sana sunuyoruz. İstanbul şehri savaşın yıkıcılığından ve bombalardan korunursa, fakir, düşkün ve acı çeken kardeşlerimiz için büyük bir ekmek bağışında bulunacağız. Ayrıca senin mabedinde gözlerimize görünen merhametinin bir işareti olması için hizmetkarın Aziz Antuan'ın gümüşten bir heykeli yapılacak. Sana, lütuf ve kutsamalarını dağıtan bu sevgili azizine saf bir şekilde kendimizi adayacağımıza dair söz veriyoruz.

Ey dünyanın kurtarıcısı olan İsa, bize merhamet et.

İsa, Meryem ve Yusuf, Bize yardım et; bizi koru, bizi kurtar. Ey Aziz Antuan, bizim için dua et.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.