Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

KARİZMATİKLER

Övgü, Onur ve Yücelik senindir Rab İsa Mesih !

“ Her nerede iki yada üç kişi benim adımla toplanıyorsa, ben orada, aralarındayım. ”   ( Mat.18-19,20 )

RUHSAL HAYATIMIN « KURALI »

MAGNİFİCAT CEMAATİ

“Böylece artık insanların kurnazlığıyla, aldatıcı düzenler kurmaktaki hünerleriyle, her öğretinin yeliyle çalkalanan ve öteye beriye sürüklenen çocuklar olmayacağız. Tersine, sevgiyle gerçeğe uyarak bedenin başı olan Mesih'e doğru her yönden büyüyeceğiz”.(Efesliler 4,14–15)


Çünkü yasa Sevgiyi gözetir.

  1. DUA EDİLEN YERİN ÖNEMİ

Kilise, “litürjik duanın kendi yeridir… En Kutsal Sır’ın içinde Mesih’in gerçek varlığına ibadetin ayrıcalıklı yeridir. Kişisel dua için uygun bir yer seçimi önemsiz değildir. Bu yer, Kutsal Yazı ile ve ikonalarla gizlilik içinde ya da Pederimizin önünde olmak için bir “dua köşesi” olabilir” (CCC2691). Dua etmek için bir ya da iki yer belirle: Eğer yapabilirsen Kilise ya da evindeki dua köşesi. Bunlar buluşma yerleridir. Buluşmanın ayrıcalıklı yerinin Tanrı’nın Sözü olduğunu da hatırla: O bir sığınaktır!

  1. YAPILACAK İLK ŞEY

Doktorlar şöyle derler: “Aç karnına dışarı çıkmayın”. “Ruh ile ilgili olarak bu sabah duası ve okumasıyla gerçekleşir. Artık aç olmayan ruh, günün işleri için dışarı çıkar” (Keşiş Theophanes). Sabahleyin, aç karnına Tanrı Sözü’nün en azından bir ayeti ilk besin olsun.

  1. DUA ANLARINI İYİ SAPTAMAK

Dua anları, bir köprünün gün boyunca uzanan, günlük hayatımızdaki ırmağı geçen yoldaki dayanak noktalarını destekleyen ayakları olarak ve Tanrı ile arandaki kıyıyı birleştirdiği düşünülür. Sütunları daha derinlemesine ve genişçe dikilmiştir, köprü üzerindeki yaşamın her sıkıntısına ve yüküne katlanır.

  1. DÜZENİ KORU, DÜZEN DE SENİ KORUYACAK

Gününü olabildiğince düzenli yaşamalısın çünkü duanın daima kendi yeri vardır, her gün duaya ayırmak için zaman arama. Kuralı kontenjana uydurma ama kontenjanı kurala uydur. Kural düzenliliği gerektirir! Örneğin sabah dua etmeye karar verdiysen, akşam erken yatmalısın.

  1. DÜŞMANLAR VE ONLARDAN NASIL KAÇINILACAĞI

Ruhsal hayattaki pek çok düşman evdedir. Zamanı alıp götüren şeyler nelerdir? Duaya “evet” demek için, televizyon, internet ve tüm dikkat dağıtan şeylerin kullanımı orta düzeyde olmalıdır. Konuşmak için tembellik yapmamaya ve “zamanım yok” dememeye özen göster.

  1. İSTİKRAR

Dua eden Tanrı’nın dağına yükselir. Dağcılar daima aynı adımda ilerlemeyi tavsiye ederler. Randevu bir kez atlanabilir ama ardı ardına olmaz. Çünkü uyumsuzluk alışkanlık haline gelir ve ayak uydurmak zorlaşır.

  1. GERÇEKÇİLİK

Sağlıklı ve akıllı bir yol bulmaya çalış, eğer evliysen ve çocukların varsa evinde koruman gerekenleri dengede tutmaya dikkat et. Sana ruhsal olarak destek olanlardan yardım alıp hedef ve amaçlarını seç. Duaya verebileceğin zamanı seç ve belirlediğin şekilde yaşa.

  1. TEMEL SORU

Bazen gerçeklerden kaçmak için kahraman ya da çileci şekiller seçilir. Ancak dua bir kaçış değildir. Kendine sor: “Neredeyim?” ve “Nerede olmak istiyorum?”. “Hayatımın bu durumunda Rab benden ne istiyor?” “Kendi sorduğum şeyi istiyorum” değil.

  1. RUHSAL ZAYIFLIKLARA KARŞI

Çoğunlukla sesin düştüğü ve kuraklığın denendiği olur. Yapabilirsen, belirli aralıklarla bazı günler Rab ile yüz yüze kalabildiğin ayrıcalıklı inziva anları yaşa. Her halükarda Cemaatin sana sunduğu büyüme fırsatlarını değerlendir ve Tanrı’nın içine seni koyduğu Vücudun ritimlerine uy.

  1. LÜTFA DOKUN

Günah çıkarmada istikrarlı olma kararını göz önünde bulundur.

Karizmatik dua toplantısı nedir ?

Amaçta birlik-Duada güç

Birbirini izleyen sorular ve cevaplar “Karizmatik dua toplantısı nedir?”sorusuna gelip dayanır.Bu soru, kimi yönler için görünür ihtiyaca verilen bir cevap ile ortaya çıktı; ve Oakland Diocese’teki dua toplantısında bulunan ve toplantıyı yöneten insanların aydınlatılması ile gelişti.Buradan,bu soruların, karizmatik bir dua toplantısının büyümesi ve gelişmesinde ana hatları oluşturduğu anlamı da çıkmaktadır. Bununla birlikte Kutsal Ruh,farklı dua toplantılarında Mesih’in farklı bir türdeki ifadesine göre hareket edebi- lir.Eğer toplantı bağlamında, kesin unsurlar yok ve kapsanmıyorsa, bu belki de Rab İsa nın şekillendiriyor olduğu karizmatik bir dua toplantısı değildir.

“Biz senin için dua ediyoruz ki, Kutsal Ruh, Rabbin verdiği görevlerde bizim dikkatli olmamızı sağlamaya devam etsin.Dua edelim ki, Mesih’in bedeninin en etkin parçası olmak için çabalayabilelim,O’nun Tanrı’lığına bağlanabilelim, O’na ve O’nun bedeni- ne Kutsal Ruh’un armağanları içinde tüm cesaretimiz ve alçakgönüllülüğümüzle hizmet etmeyi arayabilelim ve Tanrı’mızın bilgi ve sevgisi içinde büyümeye devam ede- bilelim.
Peder ! biz,çocukların olarak senin isteğini mükemmel şekilde yansıtan bir güven duygusuyla sana dua edip bunu senden diliyoruz. Sana şükürler olsun.Mesih İsa adına, Amin.”

Karizmatik bir dua toplantısı nedir ?

Karizmatik bir dua toplantısı, her hafta Hıristiyan’ların toplanarak Kurtarıcımız ve Rabbimiz olan Mesih İsa’ya övgü,onur,şükran ve sevgilerini sunmaları demektir.Biz topluluk olarak bir araya gelip birebir bazda Tanrı’ya övgü duaları yaptığımız sırada Kutsal Ruh bizi etkiler. Bir dua toplantısı, bir tartışma kulübü, bir terapi oturumu, ya da bir sohbet ortamı değildir.Biz buraya, bize tüm gerçeği öğreten Kutsal Ruh’un yardımı ile,Mesih’e tüm dikkatimizi vermek için geliyoruz.

Dua toplantısının iki amacı vardır.

1- Tanrı’ya övgü ve onur sunma ve tapınma
2- Mesih’in bedenini inşa etme

Karizmatik dua toplantısının içeriği nedir ?

Bir toplanma ilahisi,dua açılışı,övgü ve tapınma zamanı,ilahiler,peygamberlik etme, dillerle konuşma,dilleri çevirme,Kutsal Ruh’un armağanlarını almış insanlara ( hastaları iyileştirme,mucizeler yapma,bilgece konuşma gibi konularda )yardım etme vs.,kutsal yazıları okuma,öğretme,tanıklık etme,paylaşma. (1.Kor14.26,33)

Dua toplantıları ne kadar sürer ?

Genellikle en az 1,5 saat sürer.

Ellerimi kaldırmak yada diğerleri gibi dua etmek zorunda mıyım ?

Hayır, kendinizi rahat hissettiğiniz şekilde dua etmelisiniz, sanki Mesih’le yalnız kalmışsınız gibi olmalı ancak tabii ki diğerlerinin rahatına ve duasına saygı göstererek.
Acaba diğerlerinin yaptığı “Rabbim sana övgüler olsun, Alleluya!”gibi şeyleri söylemek zorunda mıyım ?

Hayır, sizin rahatınızı kaçıracak şeyleri yapmak yada söylemek zorunda değilsiniz. İstediğiniz duayı etmeye ve Kutsal Ruh’a açık olun.Haydi dua edin ! biz Tanrı’nın bizden niçin övgü sunmamızı istediğini öğrendiğimiz gibi,tapınma şeklimizin değişmesini de arzu ederiz ancak siz nasıl biliyorsanız öyle dua edin.
Bizim dualarla istediğimiz ruhsal armağanlar nelerdir ?

Hikmet sözü, bilgi sözü, iman, peygamberlik, ruhları ayırt etme, dillerde konuşma, dilleri çevirme, hastaları iyileştirme, mucizeler.

Ruhta vaftiz yeni bir gizemmidir ?

Hayır, bu; kiliseye üyeliğimizde imanla aldığımız ve içimizde halihazırda bulunan Kutsal Ruh’un gücünün salınımıdır. Deneyimlerimiz içinde şimdi ise bizi daha önce yapıp ta kısmen başarılı olduğumuz Hıristiyan yaşama doğru taşımaktadır.Biz bu yeni yaşam deneyimi içinde Mesih’in, Kutsal Kitap’ın ve günlük dua yaşamımızın değerini daha iyi anlama kudretine erişiriz.

Bir dua toplantısında konuşmak zorunda mıyım ?

Hayır, sade bir şekilde Mesih’in sevgisini ve yaşamını tatmaya gelin,ve biz dinlerken, överken, öğrenmeye çalışırken,Kutsal Ruh’u içimizde çalışırken bulacağız. Kutsal Ruh,armağanlarının armağanlarını kullanmada kendisine izin vererek kabul ettiğimiz sevginin bir kısmını bize vermek istemektedir.Konuşan insanlar Kutsal Ruh’a izin vererek O’nun kendilerine toplantı sırasında nasıl? ne zaman? ve ne? konuşmaları gerektiğini öğretmesini nasıl sağlayacaklarını öğreniyorlar.

Tanıklık nedir ?

Rabbin senin yaşamında nasıl çalıştığını söylemektir.Bu daima ilk elden bir deneyim olacak ama başkasının hikayesi olmayacaktır.Eğer tanıklığa Ruh ta rafından izin verilirse merkezinde Mesih’e onur ve yüceltme ile sonuçlanır ve şahıs payı olmaz. ( Yuh.16.14 )
Ruhsal olarak nasıl gelişebilirim ?

Öncelikle kendini duada Mesih’in Tanrı’lığına teslim et ve sana öğretmek isteyen sevgi dolu Baba olarak Tanrı’yla konuş, O’na dualarına cevap vermesi için dinleyeceğin bir zamanı ayır.

İkinci olarak, her gün Tanrı Sözü olan Kutsal Kitap’ı okumaya zaman ayır ki, Baba’nı, Mesih’in sana olan sevgisini, ve Oğlu İsa’nın bir parçası olan sana Tanrı’nın ne söylediğini, öğrenebilesin.

Üçüncü olarak, dua ederek ve Kutsal Kitap’ı okuyarak edindiğin yeni kavramları uygula. ( Mat.7.24-27 ve Yak.1.22-25 )

Son olarak da, Tanrı’ya ve tıpkı senin gibi ruhsal gelişimi arayan insanların oluşturduğu bu dua toplantısının bir parçası olmaya kendini ada.Kendini, verilen öğretiyi öğrenmeye ver, geri kalanı da Tanrı halleder.

Karizmatik dua toplantısı temelini Kutsal Kitap’tan mı alır ?

Evet, Mesih şöyle diyor ;” Her nerede iki yada üç kişi benim adımla toplanırsa,ben orada,aralarındayım.” ( Mat.18,19-20 )

Niçin ilahi söyleriz ?
(Kol.3,16 ve Ef.5,18-21 )

İlahi ; duanın,övgünün ve Tanrı’ya tapınmanın bir yoludur.Az.Agustinus “ Bir ilahi söyleyen iki kez dua etmiş olur” demiştir.Eğer ilahiler iyi seçilmişse yüreklerimizi Tanrı’ya döndürür ve Mesih’in aramızdaki varlığını anlamamıza yardım eder. Ancak toplantı bir şarkı festivaline dönüştürülmemelidir.İlahilerin arasında duraklama yapma
lıyız,okumalar vs. yapmalıyız ve en önemlisi dinlemeliyiz.İşte bu, Kutsal Ruh’un bizle konuşabileceği zamandır.Ruh’un çalışmasına izin vermek ve onu yansıtmak için sessizliğe ihtiyacımız var.

Niçin bazı kişiler diğerlerini kucaklayarak selamlıyor ?

Bu kardeşliğin bir işaretidir, ayrıca “Mesih’in sevgisinde sevmek” demek olan imanımızdan temel alır.( 1.Kor.16.20 , 2.Kor.13,12 , 1.Sel.5,26 , 1.Pet.5,14 )

Bir karizmatik dua toplantısı, bir Efkaristiya kutlaması gibimidir ?

Birini diğeri ile karşılaştırmayın.Bir dua toplantısında, Mesih başka bir yolla ve başka bir amaçla bulunur.Hem ayin hem de dua toplantısı Kutsal Ruh’un etkisi altında Mesih’in bedeni olarak Tanrı’yı yüceltmektir.Biz, O’na

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.