Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

MİNOR KONVENTUAL RAHİPLER TARİKATI

KONVENTUAL FRANSİSKENLER

Konventual Fransiskenler (manastırda yaşayan Fransiskenler) "Kara Fransiskenler", "Gri Rahipler" (İngiltere), "Cordeliers" (Fransa ve İsviçre) ve '"Minoriten" (Almanya) gibi adlarla tanınırlar. Bunlar, Assisili Fransua'nın 13. yüzyılda kurduğu 1. Tarikatın üç kolundan biridir. 1. tarikat'ın diğer kolları Observant'lar ve "Kahverengi Fransiskenler" olarak bilinen Kapusenler'dir.

Konventualistlerin kökeni tarikatın kurucusu Fransua'nın kendisine kadar dayanır. Özellikle yaşamının sonlarına doğru Ordo Fratrum Minorum (veya OFM) yani Küçük Kardeşler Tarikatı'nda yükselen eğilim özellikle şehirlerde çobanlık çalışmaları için düzenlenmiş büyük cemaatlerde (Convent= manastırlarda) yaşamak yolundaydı. Bu durum daha sonra teoloji çalışmalarında gelişme sağlayacaktır.

Aşırı yoksulluk ve dışlanmaktan sakınmak için çeşitli gerekçelerle Fransua'nın koyduğu bir takım kuralların yumuşatılması gereği duyuldu. İyi malzemelerin kullanılması gereklidir ve buna izin verilir. Ancak bunların sahibi olmaya izin yoktur. Bu değişiklik Tarikat içinde şiddetli itirazlarla karşılandı. (Tüm ruhbanların ürinde esin olarak Fransua'nın miras bıraktığı yaşamı sürdürmek isteyenler onun adına sadakatleri nedeniyle " Observant" olarak adlandırıldılar.)

Bu farklı bakış açılarından kaynaklanan bildiriler zaman içinde conventualistlerin yanında bir çok reform cemaatinin ortaya çıkmasına neden oldu. Bu durum bir tek tarikat içinde, 16. yüzyılın ilk yıllarına kadar Papa Leo 1. Tarikatı 1517'de Conventual ve Observant olarak ayırıncaya dek sürdü. 1528'de 1. Tarikat'ın 3. kolu olan Kapusen Rahipleri ortaya çıktı.

Konventualistler, günümüzde,büyük Fransisken teologu Aziz Bonaventura'nın geliştirdiği Aziz Fransua'nın yorumlarıyla kendilerine uyarladığı ilk dönem Fransisken manastır adetlerini sürdürmeye devam ediyorlar.

Bu adetler cemaat yaşantısını ve özellikle şehirlerde havarilik (Mesih İsa'nın elçiliği) görevini vurgulamaktadır. Province olarak adlandırılan bölgesel birimle birleşerek önemli organizasyonlar üstlenen ve ruhsal önemi olan temel bir ruhsal birimdir.

Dünya yüzünde yaklaşık 5000 konventual pek çok farklı havarisel görevi yerine getirmek üzere aktif olarak çalışıyor. Tarikat için özel önemi olan bazı şehirleri bu arada saymak gerekir: Aziz Fransua'nın mezarının bulunduğu Assisi'de mezarın bakımını üstlenen "Sacro Convento" Rahipleri; Aziz Antuan'ın Bazilikası'nı ve mezarında bulunan Rahipler; Bologna'daki San Francesco; Floransa'daki Santa Croce; Venedik'teki Frari bunlar arasında sayılabilir.

Yeryüzünde bulundukları bölgeye bağlı olarak Conventual Rahipler omuzlarını örten bir pelerinin bulunduğu, kapişonlu siyah veya gri cübbenin beline beyaz kordon bağladıkları bir kıyafet giyerler.

Tarikat'ın başkanları bugün, Roma'da Oniki Havari Bazilika'sında bulunmaktadırlar.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.